Posezení v kočičí kavárně

Kočičí kavárnyjsou skvělá zařízení, kde je každý „kočkomil“ ve svém živlu! A kdo kočičku doma nemá nebo bohužel nemůže mít, může si zde společnost milých chlupáčů dosyta užít. Pochovat si je a pomazlit se s nimi. A dát si k tomu výbornou kávičku a něco dobrého na zub.
kočka ležící na podlaze s hrnkem kávy
 
Kočkaje zvířátko, které s námi lidmi kamarádí již tisíce let. Její domestikace proběhla už asi 2 tisíce let před naším letopočtem. Hned po psovi je to druhé nejoblíbenější zvířátko, které doma chováme. V minulosti měla kočka v našich obydlích roli ochránkyně úrody, kterou bránila proti hlodavcům. Ovšem třeba ve starověkém Egyptě byla kočka uctívána jako vtělení bohyně Bastet. Dnes jsou v našich domácnostech většinou hýčkanými mazlíčky. Když mají náladu, stulí se nám na klíně, nechají se hladit a krásně vrní. Je to velice uklidňující a zdravé! Po stránce fyzické i psychické. Takový roztomilý “kočičí terapeut“ nás zbaví stresu, kterého máme při dnešním uspěchaném životním stylu víc než dost. Sníží nám krevní tlak a tep. Jsou známy i případy, kdy kočka (podobně jako to umí někteří psi) dokázala páníčka včas varovat před srdečním kolapsem nebo mozkovou příhodou.
 muž popíjející kávu a kočka na pohovce
Prvníkavárenská provozovna s kočičím osazenstvem byla údajně otevřena na Tchaj-wanu. V roce 1998. Čičiny měly za úkol zvednout návštěvnost, což dokázaly. Zajímavý nápad se rozšířil po celé Asii. Velmi oblíbené jsou kočičí kavárny v Japonsku. Tam je v některých místech, vzhledem k hustému osídlení a hodně malým bytům, zakázáno domácí zvířata chovat. Japonci, kteří mají kočky moc rádi, se s nimi chodí pomazlit do těchto podniků. Do Evropy se „módní kočičí vlna“ přelila v roce 2012. První takovou kavárnu otevřeli ve Vídni. Tam se ale říká, že už tam něco takového měli již mnohem dříve. Že takový podnik tam navštěvoval dokonce Vladimír Iljič Lenin v roce 1912, kdy tam byl v exilu. Inu móda se jak známo vrací.
 šálek kávy s kočičí pěnou
K nám je to z Rakouska „co by kamenem dohodil“ a tak se kočičí podniky brzy rozšířily také v naší zemi. První zahájily provoz v Brně a v Praze. Zde jich napočítáme více. Ale za kočičkami můžeme dnes vyrazit již v každém větším českém městě. Protože většina kaváren spolupracuje s útulky a nabízí kočičky k adopci, může se stát, že si některou milou kamarádku přivedeme domů!