Co si dáme do bytu?

Každý člověk, tedy skoro každý, byl v podobné situaci. Dostal klíče od bytu a celý nadšený v něm stál a rozhlížel se. Nebylo tam zhola nic, jen podlaha, strop a stěny. A okna, někdy. A člověk se těšil na práci, co jí zde bude. Možná nová podlaha, vymalovat, pokud tedy není a samozřejmě něco na zdi, aby nebyly holé. Nejprve ovšem věšák, přece nebudete kabát házet na zem. A tak se sežene prozatím kus drátu, ohne se a pověsí na rám dveří nebo na kliku. Máme první věc v našem novém bytě. Další budou bedničky jako židle a velká bedna jako stůl.  

Tak tedy postupuje člověk, který má pouze jeden příjem a živí se poctivě. Kde by vzal peníze, že ano.  

zařízený byt

Lépe je na tom ten, kdo peníze zdědil, nebo vyhrál v sázení. Prací získané vynechávám, to prý u nás nejde. Takový člověk si ihned může kupovat nábytek, takže zde mu odpadají bedničky a noviny coby koberec.  

Takový člověk pak ovšem nezažívá tu radost z každé nové věci, i z té židle z písničky.  

Zařizování bytu je krásnou záležitostí a je třeba si to vychutnat. Shánění obývací stěny, gauče, nebo stolu do jídelny, to jsou záležitosti, které se rozhodně nebudou opakovat tak často. To je fakt. 

bydlení

Spousta lidí neví, jak si byt zařídit, a proto poslouchá rady kdekoho známého, aby pak měl z bytu paskvil. Ani jemu samotnému se to líbit nebude. Takový člověk by se měl poohlédnout, zde někde poblíž neleží volně pohozený bytový architekt. Pokud ano, je třeba jej ihned lapit do sítě a přivléci do bytu s tím, že musí poradit. To on udělá rád, ovšem, že si za to však nechá zaplatit. Jistě, proč by ne, studoval na to školy, tak má nárok. Tento člobrda pomůže, vysvětlí a sežene. Má totiž přehled nejen o tom, co je moderní, ale hlavně o tom, co je kde za kolik peněz. A to je velmi zásadní problém. 

Takže vidíme, že zařídit byt nejde jen tak jednoduše a že je to velká věda, pokud si z toho člověk sám tu vědu udělá. 

Čím vybavit domácí posilovnu?

V případě, že se rozhodnete vytvořit si vlastní posilovnu, důležitý je výběr správného vybavení. Jestliže nejste finančně či prostorově moc omezováni, můžete si doma udělat plnohodnotnou posilovnu, včetně strojů a nářadí. Pokud tomu tak úplně není, řešení se vždycky najde. Nejlevnější je cvičení s vlastní váhou – velmi efektivní forma posilování, která je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé cvičence. I bez použití vybavení lze procvičit celé tělo – klasickými cviky jako jsou kliky, dřepy, výpady, výpony či zkracovačky.
válec na cvičení
Jediným problémem je cvičení zádových svalů, které bez vybavení nejde procvičit. Proto je potřeba nainstalovat do posilovny nepostradatelnou součást hrazdu – neocenitelnou pomůcku, která umožňuje dělání shybů. Ty jsou základem pro rozvoj velkých zad a celkové síly horní části těla. Na hrazdě je možno efektivně procvičit břišní svaly. Rovněž posilovací kolečko je jednoduchý kus vybavení, pomocí kterého procvičíte nejen břicho, ale i dolní část zad.
domácí cvičení
Pravidelný a vytrvalostní trénink, který má zároveň pozitivní vliv na krevní tlak, umožňuje rotoped – nejoblíbenější a nejrozšířenější způsob cvičení. Vhodný je jak pro ženy, tak pro muže, ale rády na něm jezdí v zimních měsících i děti. Nejenže pomáhá tvarovat stehna, hýždě a břicho, ale trénink na rotopedu optimálně posiluje srdce a zvyšuje kapacitu plic. Nástěnná, stropní či volně stojící hrazda –  na tento kus nářadí bychom při vybavování domácí posilovny neměli zapomenout. Umožní dělat kliky, což je základní cvik pro rozvoj tricepsů, ramen a hrudníku. Rovněž geniálně jednoduché švihadlo – pro svoji geniální účinnost nemělo ve vybavení posilovny chybět. Nejenže pomáhá spalovat přebytečné tuky, ale formuje svalstvo horních i dolních končetin, břicha i hrudníku. Kromě zlepšení koordinace celého těla má blahodárný vliv i na činnost srdečně-cévního aparátu či žíl.
malá posilovna
Stejně tak nakládací jednoručky – kterými lze efektivně procvičit celé tělo. V mnoha směrech dokážou nahradit i velkou činku – ideální váha jednoruček je dvacet kilogramů. Pro vytrvalostní trénink je nejvhodnější odporová guma – powerband – lze pořídit v různých barevných provedeních a velikostech. Tato posilovací guma pro domácí cvičení umožňuje trénink přesně podle časových možností. Třeba i u sledování televize.

Byt

Ve velkých městech je mnoho bytů, které jsou nacpány do panelových domů i bytových domů. Každá taková stavba poskytuje přístřeší mnoha lidem a mnoha rodinám, které si musí zvyknout na to, že je může rušit rámus od sousedů, sousedovy nezbedné děti a štěkání psů, kteří v domě žijí se svými majiteli.
koupelna v bytě
Jsou lidé, kteří si nedokážou představit život v bytě, protože takový život by je příliš omezoval, naopak jsou lidé, kteří si nedokážou představit život jinde, než v bytě, kde jejich jedinou prací po příchodu z práce je uklidit a uvařit si. Odpadají jim práce venku okolo domu, odpadá jim údržba domu, když jsou v nájmu a spousta dalších povinností, které vyplývají z vlastnictví domu. Život v bytech je obvykle pohodlný, nemusí se jeho obyvatelé starat o topení, pouze otočí kohoutkem regulace, stejně to je s teplou vodou a dalšími věcmi.
Život v bytě není pro každého, stejně jako život v domě. Někdo se spokojí s bytem, protože je jeho zvykem se každých pár let stěhovat jinam, za prací a podobně. Dalším vyhovuje pohodlí bytů, protože jim nepřinášejí po návratu ze zaměstnání mnoho povinností, údržby a práce kolem. Někteří lidé žijí v bytech i z toho důvodu, že mají potřebu mít ve své blízkosti mnoho lidí a sousedů, ale zároveň žít anonymně ve městech. Co člověk, to jiný vkus a jiná potřeba, proto se nedá jednoznačně říci, jaký typ bydlení je lepší. Je to zcela individuální záležitostí každého z nás.
byt – obývací pokoj
Život v bytě může být pro někoho jeho splněným snem, pro jiného noční můrou. Každý si volí, dle svých možností a svých potřeb. Byty obvykle jsou různě velké, od malinkých garsonek, po velké prostorné a moderní byty, kde je několik pokojů. Většina bytů jsou nájemní, jen část bytů jsou v osobním vlastnictví. Někomu vyhovuje platit nájem, jinému hypotéku, to je věc vkusu a rozhodnutí každého člověka.

Postel do malého bytu

Koupili jste si malý byt, nebo garsonku a řešíte, kam si vlastně lehnete? Prostor je tak malý, že přemýšlíte, že budete nakonec spát na rozkládací sedačce? Spát na pohovce sice není špatný nápad a v dnešní době se dokonce vyrábí i sedačky přímo k tomuto určené, nicméně to není příliš vhodné a pohodlné řešení. Starší lidé mohou mít po čase problémy se zády a každý den je nutné skládat a rozkládat peřiny (na které mimochodem musíte mít místo, kam uskladnit). Nicméně pokud máte opravdu malý byt, nic jiného vám asi nezbude.pokoj s postelí.jpg
Ovšem pokud jste na tom s prostorem alespoň o trochu lépe, existují i lepší varianty. Mezi nejčastěji volenou variantu patří vyklápěcí postele. Postele se vyrábí buď sériově, nebo na zakázku. Výhodou těchto postelí je, že pokud jsou dobře zavřené (máte dobře složené peřiny), postel vypadá téměř jako skříň a snad nikoho by ani nenapadlo, že se zde ukrývá postel. Další výhodou je, že peřiny nemusíte nikam uklízet, prostě je zavřete a máte uklizeno. Mezi nevýhody těchto postelí patří cena. Pokud chcete kvalitní postel, která nebude za chvíli „rozvrzaná“, musíte do ní aspoň dvacet tisíc investovat a i přes to, po čase začne postel trochu vrzat.ložnice s nízkou postelí.jpg
Další častou variantou je výsuvné podium s postelí. Též se jedná o variantu, která je vyráběna jak sériově, tak na zakázku, proto si můžete být jistí, že postel může být přesně podle našich představ. Jde o variantu, kde výhodou je, že na podiu můžete mít další nábytek. Může zde být umístěna například sedačka s televizí, skříně nebo klidně psací stůl. Nevýhodou je, že potřebujeme prostor, kam se nám bude postel vysouvat. Další nevýhodou je, že se vám v byte vytvoří „schod“.  Podium je vyvýšené a musíme na něj mít pár schůdků, čímž byt ztrácí na bezbariérovosti. Sice peřiny můžeme zasunout s postelí do podia, ale s touto variantou mohou mít problémy zejména alergici. Na peřiny se může prášit, což může vyvolat zdravotní potíže.

My dva sami nebo s rodiči

Tuhle otázku si klade nemalá většina mladých párů. V dnešní nepříliš dobré době, není bydlení pro mladé vůbec jednoduché. Život s rodiči je náročný pro obě strany a vede to k častým hádkám, je tedy čas se rozhodnout. Vzít jsi radši hypotéku, nebo dále snášet napjatou atmosféru v rodinném kruhu.
Nemalá část mladých lidí se uchyluje ke koupi nemovitosti nebo aspoň k nájmu. Hlavní otázku zde hrají hlavně finanční prostředky a atmosféra u rodinného krbu. Pokud zrovna nemáte velkou část peněz, uchýlíte se k pronájmu, který nebude zas tak výhodným tahem, ale účel by splnil.

jedna plus jedna
Koupě zaručuje oproti pronájmu o hodně větší finance než je dvě až tři nájemné předem. Na druhou stranu koupí nemovitosti nikdy nic nepokazíte. Na dnešním trhu s nemovitostmi cena nebude dlouhodobě padat dolů a proto částku co do koupi investujete, už nikdy neztratíte. Pro páry je proto lepší, zvolit právě to, že do koupi půjdou a začnou život sami. Ne taky nadarmo se říká, ve dvou se to lépe téhle. Pokud máte jak přítel, tak přítelkyně stálou práci, nemusíte váhat. Nejen že se Vám, bude hypotéka lépe splácet, ale také Vám to zaručí klid, který by se Vám doma s rodiči nikdy nenaskytl.
společné chvíle
Hypotéky se teď rozdávají ve velkém, pokud máte, alespoň určitý základ našetřený, běžte do toho. Pokud zakoupíte byt o velikosti jedna plus jedna, dá se hypotéka ve dvou splatit i do 8 let, což je v určitém měřítku hezká vyhlídka. Byt bude patřit Vám a popřípadě s ním pak můžete ručit, při další hypotéce, třeba na dům. Nikdy nevíte, kdy se může vaše rodina rozšířit. Je dobré jsi byt po splacení nechat a pronajímat ho, což by Vám pokrylo částečně hypotéku, kterou byste, brali na koupi nové větší nemovitosti.

Rozhodnutí je pouze na Vás, jenom vy rozhodujete o svém životě, zda jít svojí svobodnou cestou, nebo se rozhodnout dále žít v rodinném kruhu.