Sny o bydlení

Každý máme jinou představu o našem bydlení. Rodinný domek, byt, panelák, podnájem, pronájem, ubytovna, někdy si můžete vybrat, někdy za nás rozhodne osud. Nezřídka nás ovlivňuje momentální finanční situace. I tak se ale vždy snažíme, abychom bydleli podle svého životního stylu. Ne každému vyhovuje bydlet na vesnici, nastěhovat se třeba do staršího rodinného domku a svépomocí si jej opravovat, a přesto se najde řada šikovných kutilů, kteří si nedovedou představit svůj život jinak než věčným zdokonalováním jejich bydlení. Oproti tomu bydlení ve městě a v pronajatém bytě, to v bytě akorát tak vyměníte žárovku a jinak se o nic starat nemusíte. Sice vám byt neříká pane, ale platíte nájem čili si zaplatíte za komfort a nicnedělání.

dům

Novou možností bydlení, která ještě není moc známá, je bydlení v mobilních domech. Mobilní dům není maringotka ani obytný přívěs, je to dům se vším všudy, ale výroba mobilních domů neprobíhá na tom místě, kde poté bude dům stát. Koupíte-li si mobilní dům, musíte mít pozemek, na který si necháte dům přivézt a pak bydlíte jako v klasickém domě. Mobilní dům může poskytovat stejný komfort, jako rodinný domek s pevnými základy, ale jeho jednoznačnou výhodou jsou nízké náklady na jeho provoz. Mobilní domy jsou velice praktické, pokud vlastníte firmu, která vysílá své pracovníky na dlouhodobé montáže. Jednorázová investice do mobilního domu se vám během několika montáží vrátí a spokojenost vašich montážních dělníků, ta je k nezaplacení.

karavan

Ať bydlíte v domu a baví vás vlastní bydlení stále vylepšovat, nebo bydlíte v bytě na sídlišti a neumíte v bytě opravit vůbec nic, každý máme právo si vybrat, jak chceme bydlet, jak strávit svůj život, který není nijak dlouhý. Možností je hromada, stačí si vybrat a jít za svým snem. Dnes můžete klidně bydlet i na zámku nebo v mobilním domě. Volba je na vás.

Je možné mít dřevěné mobilní domy celoroční?

V dávných dobách lidé žili kočovným způsobem života. Usedlými se stali až ve chvíli, kdy objevili zemědělství. Pak již totiž nebylo nutno cestovat za potravou. Koneckonců jsme si ji mohli vyrábět sami.

 

Ovšem nomádské touhy jsou stále součástí naší genetické výbavy a občas se projeví. Své o tom ví například kočovné pouštní kmeny. Ale i civilizovaní lidé se občas nechtějí poutat k jednomu místu a raději cestují, kam je zrovna napadne.

 

karavan1

 

Tento životní styl je rozšířen především ve Spojených státech Amerických. Má to hned několik důvodů. Jedním z nich je mentalita, dávající velký důraz na svobodu a volnost. Dále je to fakt, že vzdálenosti mezi jednotlivými sídly jsou velké, a návštěva příbuzných může vyžadovat i několikadenní cestu. V neposlední řadě je to pak klima, které je zvláště v jižních státech mnohem mírnější než u nás.

 

Přesto se i v naší malé zemi najdou lidé, kteří se nechtějí vázat. Pro ty jsou ideální mobilní domy, někdy zvané karavany. V podstatě se jedná o přívěsy opatřené veškerým vybavením, které najdeme v běžné domácnosti. Máme zde elektřinu i tekoucí vodu, lůžka i toaletu. Není tedy třeba se nijak omezovat.

 

Hlavní výhodou samozřejmě je, že je možné kdykoliv nastartovat motor a odjet, kam se nám zlíbí. Avšak je to u nás skutečně tak výhodné? Obvykle jsou tyto karavany dělány samozřejmě z kovu, ale najdou se i dřevěné, či spíše ty s dřevěným obložením, ať už zevnitř nebo zvenčí, které mají dodat ten správný vzhled.

 

karavan2

 

Je ale vhodné používat tyto dřevěné mobilní domy celoroční Lavaro House bydlení? Popravdě řečeno, nikoliv. Není žádným tajemstvím, že dřevo hůře odolává vnějším vlivům. Pokud v něm chcete bydlet po celý rok, bude nutná pravidelná údržba, především laku. Snadno se totiž poškodí jak deštěm či sněhem, tak rozdíly teplot, které u nás jsou mezi létem a zimou.

 

Proto si raději pořiďte nějaký, který je k tomuto účelu vhodný. Věřte, že nakonec nebudete litovat.