Zdraví kardiovaskulárního systému

Kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou smrti v našich končinách a celkově v západním světě. Dáno je to často sedavým typem zaměstnání, z toho vycházejícím nedostatkem pohybu a potravou, která k těmto nemocem přispívá. Jak se tedy chovat, abychom těmto nemocem předešli?

srdce

Všeobecnou pravdou je to, že v tomto případě je důležité dbá ta prevenci. Prevence totiž je dobře účinná a, oproti léčbě, i méně nákladná. Nemusíme to ale nijak přehánět, stačí pouze drobné úpravy životního stylu. Základem je větší množství pohybu. Nejde o to, začít teď hned chodit do posilovny ale spíše se zaměřit na drobné každodenní aktivity. Ať už to znamená vyjít schody, místo použití výtahu nebo pro jídlo si do restaurace dojít, radši než využít služeb donáškové služby. Druhým důležitým bodem zájmu je strava. Tady je dobré dodržovat základní doporučení odborníků. Snížit příjem živočišných tuků, které nahradíte nejlépe těmi rostlinnými.

červené krvinky

Takže do jídelníčku je dobré zařadit třeba různá semínka, oříšky, nebo do salátu pro zpestření využít dýňový, sezamový nebo konopný olej. Zvýšit množství přijaté zeleniny, ta totiž kromě vitamínů obsahuje také vysoké množství vlákniny. Vláknina snižuje vstřebávání cukru z potravy, a tedy nás chrání před diabetes mellitus druhého typu. Navíc umí zrychlovat peristaltiku střev a celkově je čistit, takže přispívá i ke zdraví střev. Velice důležité je mít dobrý přehled o svém zdraví. Toho docílíme tím, že budeme pravidelně navštěvovat svého praktického lékaře. Ten může zajistit například odběr krve, kde se může zjistit, jaká je Vaše hladina krevního cukru nebo množství cholesterolu, který má přímí vliv na zdraví kardiovaskulárního systému. Zajistí také další preventivní vyšetření, která buď potvrdí Vaše zdraví, anebo mohou zjistit skrytá onemocnění, která tak můžeme včas začít léčit.