Víte, co je pampalík?

Když na vesnicích ještě žily babky kořenářky, určitě na jejich zahrádce nechyběla jedna rostlinka. Říkaly jí „pampalík“ a dokázaly ji využít všemi možnými způsoby. Květinu, která vypadá jako žlutá nebo oranžová kopretina, známe pod názvem měsíček lékařský. Ve formě masti ji neměly jen zmíněné kořenářky, ale měsíčková mast nechyběla snad v žádné domácnosti. Natíraly se s ní kožní ekzémy a záněty. A pokud si děti natloukly koleno, potíraly je maminky právě měsíčkovou mastí pro rychlejší zhojení. Mast pomáhá i při poštípání hmyzem. Na její výrobu je nejlépe použít bylinu sušenou, kterou smícháme s vepřovým sádlem.
oranžový měsíček
·        Jestliže si z měsíčku lékařského vyrobíte čaj, ochrání vás před viry, bakteriemi a kvasinkami.
·        Doslova vám vyčistí zažívací ústrojí.
Nálev je dobrým léčebným prostředkem i při onemocnění žaludečními vředy a zánětech trávícího traktu. Měsíček je také výbornou prevencí proti rakovině trávícího traktu, prsu a dělohy. Jeho účinky poznáte i s boji proti průjmu a zánětu tlustého střeva. Toto přírodní antibiotikum dokáže vyléčit i záněty očí a uší.
kytice z měsíčků

Chutná a odhání zlé duchy

Jestliže chcete tak trochu experimentovat a oživit jídelníček, zkuste ho přidat do rýže. Pokud ji uvaříte společně s měsíčkem, dostane pikantní chuť i zajímavou barvu. Používáte v kuchyni šafrán? A také se vám zdá tak drahý? Měsíček ho skvěle nahradí a v podstatě zadarmo. Stačí si tuto bylinku vysadit na zahradě. Je to nezmar, kterému se líbí snad úplně všude. Sušeným měsíčkem si můžete poté dochutit různé omáčky, polévky i těsta.
měsíčkový olej
§  Pokud jste netrpěliví a chcete ochutnat hned, tak stačí namazat chléb máslem a kytičky na něj prostě naskládat.
§  Měsíček může být i zajímavou dekorací na různé dorty a zákusky.
A na závěr trochu mystiky. Pokud si vyrobíte věnec z květů měsíčku a pověsíte ho na dveře, tak vás ochrání od zlých sil.

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.