Létající talíř

Proč hned tato myšlenka, či nápad není zas tolik jasné, jak by se zdálo. Je to asi spjato s různými sci-fi filmy a knihami, kde se to jimi jen hemží. Nebo se člověk prostě domnívá, že to u nás vyrobit nelze. To proto, že vidí ve vzduchu jen klasická letadla.
Jenže ono to, čerte div se, přece jen vyrobit na této Zemi lze, a dokonce to může i létat.
Kapotovaný dron
První pokusy prý již dělali nacisté, a to dokonce i u nás v Praze. Slovíčko prý je zde uvedeno proto, aby byl článeček objektivní. Oni se totiž historikové přou, zda je to pravda, či ne. Materiály k tomu považují za mistrné padělky a prostě to všemožně popírají. Ale to není jádro pudla.
Zcela jistě ne proto, aby tuto teorii vyvrátili, nebo popřeli, postavili rumunští inženýři Razvan Sabie a Iosif Taposu létající stroj ve tvaru talíře. A funguje. Opravdu.
Pouze ilustrativní létající talíř
Trvalo dvacet let, než mohl být ADIFO (All-Directional Flying Object) představen lidem v plné parádě. Bohužel v době, kdy je dronů plná obloha, a i v tomto případě by se mohl tento stroj nazývat dron. Jenže s kapotou.
Tento spor, zda jde o dron či nikoli, necháme odborníkům na letectví. V krátkém videu, které naleznete na webu najdete některé věci z technické dokumentace, takže si můžete obrázek udělat sami. To, že v tomto modelu nesedí lidé a nelétá daleko je dáno tím, že je stroj v začátku své kariéry. Bratrům Wrightovým to letělo jen 48 metrů a dvanáct sekund. A dnes? Jistě by se ti dva hodně divili, kdyby se podívali na oblohu. Je docela možné že za delší dobu bychom se zase divili my. Možná létající stroje v budoucnosti budou mít skutečně takový tvar a jiný pohon.
Vždyť i Razvan Sabie a Iosif Taposu mají nyní v úmyslu nahradit slabé motorky pořádnými proudovými motory.
Necháme se také překvapit, jak bude vypadat svět letectví za dvacet let. Je docela dobře možné, že letadla jiných, než klasických tvarů budou mít navrch.