Knihy z prostředí koncentračních táborů

Čtení knih rozvíjí naši představivost a fantazii. Díky knihám se také můžeme dozvědět hodně o naší historii. Některé knihy o historii bohužel nejsou ani trochu veselé, ale i přesto jsou velmi oblíbené u mnoha čtenářů. Například téma koncentračních táborů, druhé světové války a Osvětimi patří mezi vyhledávaná. Bylo napsáno mnoho příběhů na toto téma a my vám přinášíme tři knihy, které jsou na podobné téma, ale každá z nich z trochu jiného úhlu pohledu.  

Osvětim

Hana  

Hana je kniha Aleny Mornštajnové a je opravdu velmi oblíbená. A není se čemu divit. Je opravdu skvělá. Prolínají se zde příběhy několika generací. Zjistíme, jak do jedné rodiny zasáhly nejrůznější rány osudu včetně 2. Světové války. V této knize nejsou popisovány hrůzy koncentračních táborů nijak detailně. Většina knihy se věnuje spíše životu několika konkrétních lidí v tomto období. Kniha je opravdu velmi čtivá a člověk ji přečte během chvilky.  

Pianista  

Pianista je kniha autora Wladyslawa Szpilmana. Jedná se o polského židovského autora, který tuto knihu napsal již několik málo let po válce. Jedná se o jeho vzpomínky a výpověď, jak druhou světovou válku prožíval on. Celá jeho rodina se dostala do koncentračního tábora a víckrát o své rodině neslyšel. Jemu samotnému se podařilo před transportem do koncentračního tábora utéct a po zbytek války se schovával s pomocí svých přátel před nacisty a holocaustem. Před koncem války mu také pomohl německý důstojník Hosenfeld, který se také díky tomu dostal na seznam Spravedlivý mezi národy. Tato kniha je neskutečným svědectvím a vyobrazením naprostého zoufalství, lidského ponížení a strachu o život. Dopředu upozorňujeme, že tato kniha není pro slabší povahy. Je až neuvěřitelné, jak autor dokázal pár let po těchto tragických událostech napsat tak strhující dílo podle svých vlastních zkušeností.  

Kniha

Útěk z Osvětimi  

Tuto knihu napsal Andrej Pogožev. Kniha vypráví příběh o muži, který si zažil hrůzy v pekle s názvem Osvětim. V knize jsou popisovány veškeré nacistické praktiky a zvěrstva. Hlavní hrdina neztrácel naději a dokonce se mu podařilo utéct. Tím ale jeho peklo neskončilo. Na svém útěku zažíval ještě mnoho další trápení a problémů. I z toho se dokázal dostat. Přežil a po několika letech se dočkal soudu s lidmi, kteří udělali z jeho života peklo na zemi. Tato kniha je vhodná pro každého, koho zajímá, co se dělo v koncentračních táborech. Autor události popisuje velmi realisticky a atmosféra plná zoufalství na vás z knihy dýchá opravdu velmi silně.