Chceme mít vlastní citrony a pomeranče

Není nad radost z vlastnoručně vypěstované mandarinky, pomeranče nebo citronu. Už jen to, že se vám klube malinký stromek, který po čase zmohutní a začne vám vydávat sladké plody, jejichž chuť se v žádném případě nedá srovnat s koupenými citrusy. Plody vypěstované s láskou a péčí mohou dělat radost i vám. Tak se pojďme pustit do jejich pěstování.
pomeranče a citróny
Pěstování citrusů v poslední době nabývá na popularitě. Věděli jste ale, že je hned několik odrůd? Kromě obvyklejších druhů si můžete vypěstovat i ty méně známé, například trpasličí mandarinky, krvavé pomeranče či citrony s dvoubarevnými žíhanými listy. Citroníků je osm druhů, pomerančovníků asi šest, a mandarinek dokonce dvacet pět druhů.
plodící pomerančovníky
Ne každý druh však potřebuje svoji rostlinu. Protože se stromky roubují, můžete si na jeden kmen naroubovat různé druhy citrusů různých velikostí, tvarů i chuťových vlastností.
Pěstování citrusů vyžaduje sice speciální pěstební podmínky, především potřebují dostatek světla, tepla, vody a živin. Pokud jim toto všechno můžete dopřát, není problém se do pěstování pustit. Dokonce nemusíte mít ani zahradu či skleník, citrusy lze totiž pěstovat i v bytě, kde se budou vyjímat jako atraktivní rostliny.
zelený citron
Jak citrusy pěstovat:
·         Pro citrusy je dobré pořídit samozavlažovací květináče, díky kterým bude mít rostlina neustálý příjem vláhy, ale naopak ji nikdy nepřelijete.
·         Protože citrusy pocházejí z jiných zeměpisných šířek, je nutné jim dopřát optimální podmínky pro jejich růst. K němu potřebují dostatek tepla a světla. Květináče proto umístěte na co nejteplejší a nejsvětlejší místo.
·         Vyberte také vhodný substrát, nejlépe složený z rašeliny, kompostu a hrubšího písku. Nezapomeňte na pravidelné přihnojování v intervalu tří týdnů.
·         Pokud citrusy pěstujete z pecky, sice vám krásně vyrostou, plodit vám však nebudou. Rostlinu je potřeba naroubovat vyšlechtěným roubem.

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.