Pokud některý žadatel neodpovídá nastaveným podmínkám pro získání úvěru, banka jeho žádost zkrátka zamítne. Diskvalifikačních faktorů je hned několik, nízká bonita žadatele, nedostatečný příjem, negativní záznam v registru dlužníků nebo třeba příliš vysoký věk. Jaké jsou však nejčastější důvody, které vedou banku k zamítnutí?
V posledních letech je na trhu nadbytek likvidity, i z tohoto důvodu banky neustále přicházejí s novými nabídkami a doslova bojují o každého klienta, kterému by mohli nabídnout úvěr. Proti nim ovšem tak trochu stojí přísná legislativa. Česká národní banka přesně stanovuje podmínky pro získání hypotéky a určuje, že je nezbytné nejprve prověřit žadatelovu schopnost splácet, než mu bude úvěr schválen. Banky tak žadateli nemohou půjčit, dokud si ho dostatečně neprověří. Za zamítnutím úvěru tak mnohdy nestojí neochota bank, ale složité legislativa. V případě, kdy by banka schválila žadateli úvěr bez toho, aby si ho dostatečně ověřila, bylo by později možné celou úvěrovou smlouvu napadnout pro neplatnost. Takový incident by pak ro banku měl nedozírné následky.
- Pracovní smlouva na dobu neurčitou
Aby mohl klient své dluhy spolehlivě splácet, potřebuje dostatečný a pravidelný příjem ze zaměstnání nebo jiné činnosti. Pravidelný příjem lze prokázat právě pracovní smlouvou na dobu neurčitou. V případě, kdy žadatel není schopen doložit své měsíční příjmy, případně se nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, s největší pravděpodobností mu nebude úvěr poskytnut.
Řeč teď není pouze o spotřebitelských úvěrech, ale samozřejmě i o hypotékách. Obecně o hypotékách Americka-nebankovni-hypoteka je navíc známo, že pro jejich schválení musí žadatel splnit ještě přísnější podmínky než u běžných spotřebitelských úvěrů.
- Záznamy v registrech dlužníků
Pokud se z jakéhokoliv důvodu žadatel ocitl v registrech dlužníků, na úvěr v bankovním sektoru prakticky nemá nárok.