Černý bez – poklad našich babiček

Černý bez je některými lidmi možná považován za plevel, který je také z okrasných částí zahrad cíleně odstraňován. Je to ale škoda, bezových keřů bychom si měli více vážit pro jejich prospěšnost vůči našemu zdraví.

plody černého bezu

Naše babičky vytvářely z černého bezu marmelády, limonády, zavařeniny nebo sirupy a ty pak sloužily lidem v zimním období, kdy byl v okolní přírodě nedostatek nebo přímo absence čerstvých plodů. Předpokládalo se, že bezinky obsahují velmi cenné látky, s nimiž se posílí oslabená imunita v zimním období, a také že se jedná o léčivo, významné pro další využití.

květy černého bezu

Rutin v bezinkách – v květu černého bezu je obsažen rutin, ten se označuje v odborné terminologii jako vitamín P a je potřebný pro podporu kvality buněčné výstelky našich cév. Kdokoli, kdo konzumuje dostatek rutinu, má větší šanci, že omezí krvácení z nosu a další projevy krvácení, že může zlepšit stav křečových žil nebo nepříjemných hemoroidů. Bezová limonáda, která se vyrábí právě z bezových čerstvých květů, může být kromě osvěžení v letním období i dobrým zdrojem vitamínu P. A pokud toužíte i po jiném, zejména potravinovém zdroji rutinu, dopřejte si alespoň občas pohanku.

Organické kyseliny a třísloviny – sáhnete-li po jakémkoli přírodním výživovém doplňku nebo výrobku z ovoce či zeleniny v podobě džemů, šťáv, výtažků, čajů apod., šetrně zpracovaném bez konzervantů a přidaných chemikálií, v zásadě máte před sebou zásadotvorné, léčivé přípravky. Zásadotvornost paradoxně podporují zejména organické kyseliny, tedy např. kyselina citronová v pomerančích a dalších citrusových plodech nevytváří v těle kyselé prostředí, ale reaguje v něm tak, aby bylo naopak zásadité, zdraví prospěšné, a aby se díky tomu např. lépe udržovalo zásadité pH naší krve. V černém bezu jsou také tyto látky obsaženy, takže v případě bezové limonády máte k dispozici svým způsobem léčivý zdroj pro každodenní pitný režim.