Proč se tak často dělají zahradní ploty dřevěné


Pokud máme zahradu, ať už u rodinného domku nebo s chatou či chalupou, rozhodně není špatný nápad ji oplotit. Má to totiž hned několik výhod.

Tou hlavní je zabránění vstupu cizích lidí na náš pozemek. Stále zde totiž platí právo průchodu krajinou, které umožňuje komukoliv projít přes neoznačený a neohrazený soukromý pozemek, ačkoliv zde samozřejmě nesmí nic brát ani ničit. To však samozřejmě lidi nezastaví, zvláště pokud vám tam roste například ovocný strom.

dplot1

Dále tím přesně vymezíte hranice pozemku, budete přesně vědět, kde začíná a kde končí, což může předejít sporům se sousedy. A to se, nebudeme si nic nalhávat, rozhodně může hodit.

A v neposlední řadě je zde fakt, že pokud máte malé děti či domácí zvířata, pak jim plot zabrání dostat se mimo pozemek, například na silnici, a způsobit potíže nebo se dokonce zranit. A co si budeme povídat, zdraví našich nejmenších je pro většinu z nás prioritou.

Otázkou však může být, z čeho onen plot máme udělat. Máme zde mnoho možností, avšak tou po pletivu, ať už kovovém či plastovém, zdaleka nejpoužívanější, je dřevo. To se používá již po staletí, a z dobrých důvodů.

dplot2

Předně se jedná o velmi odolný materiál, který dokáže i v našich podmínkách s velkým rozdílem letních a zimních teplot sloužit při správné péči celá léta. A ona péče není zrovna náročná, stačí jej jen jednou za čas, obvykle jednou ročně, natřít a opravit případná poškození.

Není tedy divu, že jsou zahradní ploty dřevěné v takové oblibě. K tomu přispívá i fakt, že rozhodně nejsou nejdražší. Ačkoliv nejsou tak levné, jako ty z pletiva, stále nejde o žádnou enormní částku. Nehledě na to, že jej při troše šikovnosti můžeme postavit i sami.

Jistě, problémem může být fakt, že jej lze snadno poškodit, zvlášť pokud se nejedná o tvrdé, bytelné dřevo, ale to nadělá dost hluku, takže není třeba se příliš obávat.

Ať už však zvolíte jakýkoliv materiál, dobře uvažte vaše možnosti. Zde je totiž lepší si připlatit, než pak splakat nad výdělkem.